AMD Eyefinity pozwala kartom graficznym Radeon na wykorzystywanie większej liczby monitorów, niż dotychczas. Zobaczcie jak wykorzystał swojego Radona 699. jeden z pracowników filii koncernu w Ontario. Teraz już wiecie, czemu obudowy od monitorów są coraz cieńsze?
W dzisiejszych czasach wiele osób może ulec wrażeniu, że dobry monitor koniecznie musi mieć częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, 280 Hz, a nawet 360 Hz. Oczywiście na rynku są takie urządzenia i stanowią one ciekawą propozycję. Nie zmienia to jednak faktu, że tak wysokie wartości nie są czymś niezbędnym, koniecznym dla każdego potencjalnego nabywcy. Jest wręcz przeciwnie, bo wiele osób może kupić monitor 75 Hz i odczuwać zadowolenie oraz komfort w trakcie użytkowania sprzętu.
taki miec monitor…
Download: https://urlin.us/2vKUNM
Jeżeli ktoś traktuje rozgrywkę multiplayer bardzo poważnie, stara się mieć możliwie najlepsze osiągi w szybkich tytułach First-Person Shooter i nie uznaje jakichkolwiek kompromisów, wtedy może się okazać, że 75 Hz to zwyczajnie mało. Nie da się ukryć, że na rynku są dostępne np. monitory 360 Hz, które odświeżają obraz tak często, że aż trudno w to wierzyć. Czy 360 klatek na sekundę to naprawdę coś, za co warto płacić dodatkową cenę? Każdy musi ocenić sam. Jedno jest pewne, mianowicie granie na monitorze 75 Hz nie stanowi żadnej przeszkody i istnieje wiele gamingowych sprzętów z taką częstotliwością odświeżania. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że płynność w grach docenimy tylko wtedy, gdy nasze podzespoły komputerowe (jak np. karta graficzna) na to pozwolą.
Podsumowując, 75 Hz to wyważona wartość, która sprawdzi się w zastosowaniach biurowych, a także w grach. Jeśli chcemy na czymś zaoszczędzić, może to być monitor z niższym odświeżaniem i wcale nie odczujemy tego jakoś bardzo. Spory wpływ na końcowe odczucia ma też kwestia przyzwyczajenia.
Jeśli zależy nam na graniu z wykorzystaniem monitora 75 Hz, wtedy dobrze jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Za przykład posłuży MSI Optix G241VC o przekątnej 23,6", która jest wręcz idealna do rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Warto nadmienić, że ekran jest zakrzywiony (1800R), co może być wadą lub zaletą, tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Niektórzy np. są zdania, że dzięki takiemu zakrzywieniu obraz może zyskać efekt dodatkowej głębi.
Monitor MSI Optix G241VC cechuje się częstotliwością odświeżania 75 Hz, co u większości osób nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas grania w szybkie gry. Oczywiście może być tak, że ludzie przyzwyczajeni do znacznie wyższych wartości będą mówić, iż powrót do niższego odświeżania jest dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. Mimo takich opinii, dla wielu 75 Hz w zupełności wystarczy. Przy okazji nie powinno się zapominać o tym, że czas reakcji również ma znaczenie dla graczy, a w modelu MSI Optix G241VC jest to 1 milisekunda, czyli naprawdę dobry wynik, który zadowala większość graczy. Popularną metodą pomiaru jest tak zwane GTG (Gray To Gray), co sprowadza się do pomiaru czasu potrzebnego do przełączenia piksela między dwoma stanami szarości. Na koniec warto zaznaczyć, że nie zabrakło też FreeSync, czyli technologii synchronizacji, która pozwala uniknąć rozrywania obrazu znanego pod anglojęzyczną nazwą screen tearing.
Praca biurowa oznacza niejednokrotnie konieczność wykorzystywania urządzeń komputerowych przez 8 godzin dziennie i więcej. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić sobie i pracownikom odpowiedniej jakości monitor, ze stosownymi zabezpieczeniami, który nie będzie dopuszczał do zmęczenia oczu. Sprawdź, jaki wybrać sprzęt do pracy biurowej.
Monitor do pracy biurowej powinien mieć większą przekątną niż taki, który przeznaczony jest do użytku domowego. Zapewni on większą przestrzeń roboczą, co przekłada się na zwiększenie komfortu pracy. Dopasuj jednak przekątną ekranu do wielkości swojego biurka. Zwykle będzie to w granicach 20-30 cali.
Matryca IPS (In Plane Switching) gwarantuje szerokie kąty widzenia i imponujące odwzorowanie kolorów. Taki monitor przyda się przy pracy grafika lub osoby zajmującej się projektowaniem 3D i montującej filmy. Sprzęty z matrycą IPS mają właściwie wszechstronne zastosowanie, ale ich minusem jest dosyć długi czas reakcji. Natomiast matryca TN (Twisted Nematic) charakteryzuje się dość krótkim czasem reakcji i eliminacją efektu smużenia, ale jego minusem jest słabe odwzorowanie barw i niska częstotliwość. Matryca VA w monitorze do biura zapewni dobry kontrast i widoczność szczegółów, czyli to, co najważniejsze dla pracowników biurowych. Dobrze by było, by monitor miał matową matrycę, ponieważ będzie ona tak samo dobrze prezentowała różne treści w różnych warunkach oświetlenia.
Przy długotrwałej pracy biurowej ważne jest, by chronić oczy pracownika. Dobrze by więc było, by wybrany monitor zapewniał regulację wysokości i kąta nachylenia oraz optymalne ustawienie pozycji względem oczu oraz redukcję migotania obrazu i redukcję emisji światła niebieskiego. Wszystko to sprawi, że zmniejszy się zdecydowanie dyskomfort wywołany długą pracą przy komputerze.
Poniższy tekst jest mocnym skrótem podstawowych zagadnień związanych z wyborem monitora. Wiele aspektów można by opisać w osobnych artykułach, a i tak mogłoby być mało. Nie mniej jednak mam nadzieję, że będzie on choć trochę pomocny i będzie punktem zaczepnym do rozwijania swojego warsztatu, zdobywania wiedzy i świadomego wykorzystywania sprzętu.
Jeśli pracujecie na laptopie, stary monitor już nie wystarczy albo tworzycie zupełnie nowe stanowisko robocze i szukacie dobrego monitora, to jesteście w dobrym miejscu. Tym bardziej, gdy zajmujecie się jakąkolwiek pracą z kolorem (webdesign, zdjęcia, wideo, DTP, druk, itp.). Poziom zaawansowania jest mniej istotny. Bywa nierzadko tak, że osoby "profesjonalnie" zajmujące się ww tematyką pracują na słabych i kiepskich ekranach.
Wybór nowego/kolejnego monitora nie zawsze jest taki prosty i oczywisty. Mnogość modeli i podobieństwa w specyfikacji nie ułatwiają zadania. Wiele aspektów związanych z użytkowaniem monitora LCD jest pomijanych w oficjalnych opisach, a ewentualne opinie i testy nie zawsze są obiektywne i mogą wprowadzić większe zamieszanie zamiast pomóc.
Najbardziej znaczącym kryterium jest przeznaczenie monitora. Inne wymagania stawia się monitorom do gier, inne do pracy pracy biurowej (tekst, arkusze kalkulacyjne, dokumenty, internet), jeszcze inne do edycji zdjęć (np. śluby, beauty&fashion, zdjęcia produktowe) czy do montażu wideo. Nie ma też monitorów 100% uniwersalnych dla wszystkich.
Monitory dla fotografów (niezależnie od gamutu) muszą mieć przede wszystkim stabilny i wierny obraz (wiarygodność reprodukcji koloru i przejść tonalnych) oraz jak najlepszą równomierność na całej powierzchni wyświetlacza. Warto zwrócić uwagę, czy wybierany monitor ma wbudowaną kompensację nierówności podświetlenia. Jest to bardzo istotne w przypadku problematycznych odcieni, np. koloru skóry, która może wyglądać różnie, zależnie od umiejscowienia zdjęcia na środku ekranu, lub przesunięcia w bok. Dodatkowo taki monitor powinien umożliwiać sprzętową kalibrację. Termin "sprzętowa kalibracja" bywa jednak często nadużywany i radzę upewnienie się, co producent / dystrybutor miał na myśli wpisując tę cechę w danych monitora. Formalnie, nawet regulacja jaskrawości jako, że odbywa się w monitorze (sprzęcie) jest już "sprzętowa" a jej ustawienie na zadaną wartość jest jej "kalibracją". Taki słowno-techniczny trick jest kluczem do powszechnej manipulacji w reklamach. W sensie użytkowym, z kalibracją sprzętową mamy do czynienia, jeśli jest możliwość korekcji w monitorze wszystkich ważnych parametrów, a nie wybiórczych. Jeśli taka możliwość istnieje, a realizuje się ją przez programowanie wykorzystanie wewnętrznej tablicy koloru (LUT), wówczas producenci z chęcią się nią chwalą. Jeśli nie doszukamy się owego konkretu, istnieje ryzyko, że "sprzętowa kalibracja" jest naciąganiem rzeczywistości, nie realną możliwością.
Diagram powyżej obrazuje przekrój przestrzeni CIE XYZ, której punkty reprezentują wszystkie istniejące barwy. Czarna krzywa to tak zwana krzywa Plancka, na której znajdują się barwy emitowane przez ciało doskonale czarne rozgrzane do określonej temperatury. Przecinające linię Plancka proste wskazują barwy o takiej samej temperaturze barwowej. Wynika z tego, że biel o określonej temperaturze barwowej (np. 4000 K) może mieć zarówno odcień żółtawy bądź lekko purpurowy. Niestety potwierdza to praktyka - bardzo wiele monitorów nie ma poprawnie ustawiony punktu bieli, a wartości deklarowane przez producenta potrafią mieć spore odchyłki, widoczne nawet gołym okiem.
Warunki pracy też są bardzo istotne, gdyż mogą determinować wybór monitora o określonych cechach i własnościach. Do wielomonitorowej pracy biurowej lub projektowej pożądane będą monitory o możliwie cienkiej ramce. Dla kogoś innego istotna może być możliwość wykorzystania uchwytu w standardzie VESA. Ktoś inny może mieć zbyt małe biurko na monitor 27 cali lub więcej. Poza tym wystrój pomieszczenia i jego oświetlenie wpływa bezpośrednio na postrzeganie, a więc i odbiór treści cyfrowych. Im więcej różnych kolorowych elementów i rodzajów mieszanego światła, tym efekt może być gorszy. Dla przykładu byłem kiedyś u Klienta, który miał monitor w ciasnym pokoju córki, ściany żółto-zielone, obok pomarańczowa szafa, monitor na wprost okna i centralna lampa z żarówkami lub słabymi świetlówkami. Chcielibyście pracować na takim stanowisku? 2ff7e9595c
Comments